آدرس دبستان : بزرگراه رسالت ، نرسیده به چهارراه تیرانداز ،نبش خیابان کیخسروی ، پلاک 60 تلفن : 77745028 / 77745215 / 09102095331       |      
از زبان مشاور


 

سخنی با والدین

بچه های مؤدب دوست داشتنی تر هستند

بچه ها را در نظر دیگران محبوب  کنید  


بچه ی مؤدب همیشه مورد تحسین اقوام و آشنایان معلم و همسایگان است و  آموزش دادن آداب و رسوم به کودک زمینه سعادتمندی او را در بزرگسالی فراهم می کند اما این را به عنوان یک اصل مهم باید پذیرفت که فقط پدرومادر با ادب می توانند فرزندانی مؤدب تربیت کنند . راههای زیر به کسانی که علاقمندند فرزندی مؤدب و دوست داشتنی داشته باشند کمک می کند تا نظرشان تأمین شود .

1. الگوی کودکان بشوید

الگوی خوب برای فرزندانتان باشید . تا زمانی که پدر و مادر به اصول اخلاقی پایبند نباشند . نمی توانند فرزندی با ادب تربیت کنند پدر ومادری که دایم در مقابل چشم فرزند خود با همدیگر جرو بحث می کنند و برسر یکدیگر فریاد می کشند . به طور قطع فرزندانی خواهند داشت که هم در خانه و هم در محیط بیرون با صدای بلند حرف می زند و داد و بیداد راه می اندازد بچه ها همان کاری را انجام می دهند که پدرومادرش انجام می هند نه آنچه که به آنان گفته می شود . بنابراین والدین باید خیلی مراقب رفتارهایش باشند . اگر آنها مخالفت خود را با زبانی نرم ومحترمانه یا با تهدید ، فشار و فریاد زدن با همدیگر در میان بگذارند کودکان آنها نیز همان کار رایاد می گیرند .

2. تمجید یادتان نرود 

وقتی کودکی با دیگران مؤدبانه ومحترمانه حرف می زند والدین باید به رفتار او توجه داشته باشند و اورا برای رفتار مؤدبانه اش مورد  تمجید و تحسین قرار بدهند. آگاهی پدرومادر از رفتار کودک برای او بسیار مهم و ارزشمند است .

3. خط قرمز هارا مشخص کنید 

کودک باید بداند چه رفتارهایی مؤدبانه و چه رفتارهایی غیر مؤدبانه است بچه ها نیاز دارند بدانند انتظار دیگران از آنها چیست و چه کارهایی را مؤدبانه می دانند به خاطر داشته باشید وقتی کودکی کتاب برادر یا خواهرش را گم یا کثیف و یاپاره کرده است اگر چه نمی خواسته چنین اتفاقی بیفتد باید از او خواست تا برای آنچه اتفاق افتاده از برادر یا خواهرش عذر خواهی کند و بگوید ناراحت است از اینکه با کتاب او چنان  رفتاری کرده است کودک باید بداند هر کسی در زندگی دچار اشتباه می شود اما آنچه که مهم است اینکه بفهمد چه وقت اشتباه کرده و برای آن حاضر به عذر خواهی باشد تمام کودکان مطابق رفتارها و باورهای والدین خود بزرگ می شوند وبه این جهت لازم است پدر و مادرها خط قرمزها را به طور غیر مستقیم برای کودک روشن کنند .

4. سختگیری نا بجا ممنوع !!

والدین باید با کودک دوست ، صمیمی  ومهربان باشتد . بعضی از والدین تصور می کنند تربیت یعنی سخت گیری و محدود کردن کودک و هرگز به فرزندشان اجازه نمی دهند تا با کودک دیگری دوست بشود . این گروه کودکان ، شاید امروزبه ظاهر با ادب باشند ، اما به طور قطع در آینده بزرگسالی عصبی و بدگمان خواهند بود .وقتی پدر و مادری ارتباط صمیمی با فرزندان خود برقرار می کنند ، آموزش آنان سریع تر جواب خواهد داد و کودک رفتارهای مؤدبانه و اخلاقی را ، نه از روی ترس ، بلکه از روی دوست داشتن والدین خود انجام می دهد و در  بزرگسالی از روابط اجتماعی مناسبی برخوردار خواهد بود .

5. منتظر زمان نمانید !

تربیت کودک از همان آغاز تولد باید شروع شود و هرگز نباید تصور کرد که برای تربیت کودک ، باید منتظر بمانند تا او به سن خاصی برسد اصول پایه رفتارهای مؤدبانه ، مثل سلام کردن ، لطفأ ، تشکر کردن و عذرخواهی کردن را والدین  همواره باید رعایت کنند ،یا وقتی او کتاب یا گوشی تلفن شان را می گیرد به  او بگویند (( لطفأ عزیزم آن را بده )) یا از اینکه مجبور می شوند اورا مدتی تنها بگذارند ، از وی عذرخواهی کنند به همین سادگی می توان کودکی با ادب و دوست داشتنی تربیت کرد و به طور غیر مستقیم چگونه حرف زدن را به او آموزش داد . 

نکته ی مهم     

وقتــــی پدر و مادری، ارتباط صمیمی با فرزندان خود برقرار می کنند ، آموزش آنان سریع تر جواب خواهد داد و کودک رفتارهای مؤدبانه و اخلاقی را ، نه از روی ترس ، بلکه از روی دوست داشتن والدین خود انجام می دهد .

سایت جالبی دارید ممنونیم مطلب خوبی است لطفا باز هم مطلب بگذارید